Kırışıklıkları Azaltacak Doğal Yöntemler

Kırışıklıkları Azaltacak Doğal Yöntemler

Ciltteki ince çizgiler ve kırışıklıklar belki biraz da yaşlanma belirtisi olarak görüldüğü için, özellikle biz kadınlar tarafından pek hoş karşılanmaz.  Beslenme, yaşam koşulları ve yaşın da ilerlemesiyle cilt hücrelerinin yenilenmesi yavaşlar, cilt esnekliğini kaybeder. Yenilenmenin yavaşlamasıyla birlikte de, cildin katlandığı bölgelerde kalıcı çizgiler oluşur.

Evde deneyebileceğiniz ve cildinizdeki elastikiyetin azalması, hidrasyon eksikliği ve düşük kolajen yenilenmesi gibi sebeplerle oluşan bu çizgileri azaltacak birçok yöntem mevcuttur.

 

Üzüm Çekirdeği Yağı

Üzüm çekirdeği yağı, besleyici ve nemlendirici özellikleri sayesinde, cildinizin sağlıklı olmasını ve genç görünmesini sağlar. Yaraları iyileştirme özelliği ile bilinse de; göz çevresi bölgesi için kullanımı oldukça etkilidir.

 

Bu yağ antioksidanlarla doludur; böylelikle yaşlanma sürecini tersine çevirir ve kuru cilde uygulandığında cildi nemlendirir, kırışıklık oluşumunu geciktirir.

 

E Vitamini

Bu vitamin, kuru ciltlerin kurtarıcısıdır ve göz çevresini yağlandırarak daha genç bir görünüm kazandırır ve gelecekte oluşacak kırışıklıkları azaltan bir etkiye sahiptir.

 

E vitamini kapsüllerini sağlık malzemeleri satan mağazalardan kolayca temin edebilirsiniz. En az bir hafta boyunca (kırışıklık seviyesine göre daha uzun süre de olabilir), her gece yatmadan önce uygulayın.

 

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, kırışıklıkları azaltan ve oluşumlarını engelleyen mükemmel bir yöntemdir. Ayrıca kuru cildi nemlendirir. Günlük kullanımla mükemmel sonuçları bir hafta gibi bir sürede görebilirsiniz. Sonrasında bu yağı haftada bir veya iki defa kullanmaya devam ederek, güzel bir cilde sahip olabilirsiniz.

 

Avokado

Avokado meyvesinden elde edilecek doğal yağ, göz çevresinde oluşan kırışıklıkları azaltan çok etkili bir yöntemdir. Bir avokadoyu iki parçaya ayırın ve meyvenin posasını kırışıklık bulunan veya kırışıklık oluşumuna müsait bölgelere uygulayın.

 

Salatalık

Salatalık, yorgun gözler için müthiş bir tedavi aracıdır. Bu yüzden birçok güzellik ürünü içeriğinde karşımıza çıkmaktadır. Salatalığın bu özelliklerinin yanı sıra, kırışıklıkları azaltan, kaz ayağı oluşumunu engelleyen ve koyu halkaları önleyen özellikleri de bulunmaktadır.

 

Bunun için, birkaç dilim salatalığı göz çevresi bölgenize uygulayabilirsiniz. Alternatif olarak, salatalığın posasını az miktarda soğuk su ile karıştırarak bir maske elde edebilirsiniz.

 

Portakal Suyu

C vitamini, portakalın sağlayabileceği tek fayda değildir. Bir miktar portakalı sıkın, bir parça pamuğu batırın ve kırışıklıkların belirdiği bölgelere, sabahları ve akşamları uygulayın. Cildinizde yaratacağı farkı sadece birkaç hafta içinde gözlemleyebileceksiniz.

 

Hint Yağı

Hint yağı, bilinen en eski kırışıklıkları azaltan tedavi yöntemidir. Birkaç damla Hint yağını parmak uçlarınıza damlatın ve kırışıklık oluşan bölgeye masaj ile uygulayın.

 

Bu tedaviyi her zaman gece yatmadan önce uygulayın ve sonrasında yüzünüzü yağdan tamamen arındırdığınıza emin olun. Masaj ile uygulama, yağın cildin alt katmanlarına ulaşabilmesine yardımcı olur. Bu tedaviyi haftada iki defa tekrarlayın.

 

Yoğurt

Yüzünüzü yıkayın ve iyice kurulayın.

Bir yemek kaşığı sade yoğurdu, bir yemek kaşığı balı, yarım çay kaşığı portakal suyunu ve çeyrek fincan dilimlenmiş muzu karıştırın.

Homojen karışmış bir krem elde ettiğiniz zaman yüzünüze uygulayın ve on beş dakika kadar durmasına izin verin.

Sonrasında ılık su ile durulayın.

 

 

Limon Suyu

Limon suyu, cilt için kırışıklık giderici ve gözenekleri açıcı doğal bir toniktir. Gözünüze kaçırmadığınızdan emin olmak sureti ile; geceleri yüzünüzü ve boynunuzu limon suyu ile ovabilirsiniz.

 

Ardından su ile durulayın ve hafif bir nemlendirici uygulayın. Limon suyu ile yüzünüzü yıkadıktan sonra birkaç saat boyunca dışarıya çıkmadığınızdan veya güneş görmediğinizden emin olun; böylece güneş lekeleri oluşumundan kaçınabilirsiniz.

 

Kırışıklıkları Azalttığı Kanıtlanmış Yöntemler

Kırışıklıklarınızı azaltmak için; ev tedavileri uygulamanın ve yukarıda bahsettiğimiz ipuçlarının yanı sıra, güzel ve genç görünen bir cilde sahip olmak istiyorsanız, bazı alışkanlıklarınızı da değiştirmeniz gerekir.

 

Aşırı Güneşe Maruz Kalmayın

Yeni kırışıklıkların oluşumunu engellemek için en etkili yol budur. Güneşten kaynaklanan ultraviyole ışınlar cildinizin dış katmanlarına zarar verir ve cildin nemden yoksun kalmasına sebep olur.

 

Eğer açık havada fazla zaman geçiriyorsanız veya plaja gidecekseniz, yüksek faktörlü, UVA ve UVB koruması sağlayan bir güneş koruyucu uyguladığınızdan emin olun.

 

Bu sayede bu sinir bozucu problemden kaçınabilirsiniz. Ve unutmayın ki; güneş sadece yazları kuvvetli değildir. Hava soğuk, bulutlu veya yağmurlu olsa bile güneş koruyucu sürmeyi ve koruyucu kıyafetler giymeyi senenin 365 günü ihmal etmemelisiniz.

 

Sigarayı Bırakın

Bu kötü alışkanlık, vücudunuza hem içten hem dıştan birçok zarar verir. Sigara içmek, emme hareketi sebebi ile sadece ağız çevresinde oluşan kırışıklıklara yol açmakla kalmaz; aynı zamanda cilt altında zehirli maddelerin birikmesine ve böylelikle cildin elastikiyetini ve yenilenme kabiliyetini yitirmesine sebep olur.

 

Ve asla unutmayın; bu durum, yanınızda eşiniz, aileniz, iş arkadaşınız veya çocuklarınız içtiğinde de olur. Dolayısı ile çevrenizde sigara içilmesine engel olmayı deneyin.

 

Cildinizi Düzenli Olarak Ölü Derilerden Arındırın

Bunun için, cildinize zarar vermeden kullanabileceğiniz birçok çeşit maske ve peeling ürünü mevcuttur. Cildinizdeki gözenekleri tıkayan kiri ve yabancı parçacıkları temizlemeniz gerekir.

 

Ayrıca, eğer kırışıklıklarınız varsa, makyaj yaptığınızda bu bölgelerde makyaj malzemesi ve tozun birikmesi muhtemeldir. Bu durum kırışıklıkları daha da belirgin kılar. Haftada bir defa cildinizi ölü derilerden arındırmak, size çok daha güzel bir görünüm kazandıracaktır.

 

Daha Kaliteli Uyuyun

Her gece yatağa aynı saatlerde girmeye özen gösterin ve en az sekiz saatlik bir gece uykusu uyumaya çalışın. Her sabah aynı saatlerde uyanmaya gayret edin ve eğer mümkünse öğleden sonraları ufak bir şekerleme yapın.

 

Düzensiz uyuma alışkanlığı, vücudun yüksek miktarda kortizol hormonu üretmesine sebep olur. Bu hormon, hücre yapılanmasını bozan ve stres seviyesini artıran özelliklerde bir hormondur.

 

Daha fazla uyuyarak vücudunuza daha fazla dinlenme imkanı sağlamış olursunuz. Bu da vücudun daha fazla elastin üretmesini sağlar. Bu sayede daha ışıltılı ve genç görünümlü bir cilde sahip olmuş olursunuz.

 

Gözlük Kullanın

Eğer görme ile ilgili probleminiz varsa, gözlüklerinizi taktığınızdan emin olun. Böylelikle daha iyi görebilirsiniz ve bir tabelayı veya telefonunuzdaki bir mesajı okumaya çalışırken oluşan şaşılığı engellemiş olursunuz.

 

Bu ayrıca göz çevresinde oluşan kırışıklıkları da engelleyici bir eylemdir. Dışarıda olduğunuz zamanlarda ise her zaman güneş gözlüklerinizi taktığınızdan emin olun.

 

Bu sayede gözlerinizi zararlı UV ışınlarından korumuş ve de güneş doğrudan yüzünüze geldiğinde gözlerinizi sıkıca kısmaktan, kapamaktan kaçınmış olursunuz.