Düzenli Uyku, Mutlu Bebek!

Düzenli Uyku, Mutlu Bebek!

Uykusuz anneler burada mı? Bebeğiniz doğduğu andan itibaren emme ve uyuma düzenlerini kendileri bulmaya çalışırlar. Bebeğinizin hiç uyumayacağınızı düşünüyorsanız üzülmeyin, sizin için 0-5 yaş uyku danışmanı Sinem Gerger Akınal’ın bebeklerde uyku düzeni hakkında önerilerini derledik.

 

Bebeğim ne zaman uyuyacak diye en yakın arkadaşınıza hiç sordunuz mu? Ya da doktorunuza, annenize, parkta gördüğünüz diğer annelere, vb. Eğer bu soruyu sorduysanız bu cevapları da duymaya hazır olun derim. “Kırkı çıksın uyur, gazı bitsin uyuyacaktır, 6. Ay dolsun katı gıdaya başla uyur, dişleri patlasın uyur, memeden kes uyuyacaktır, senin bebeğin uyumayı sevmiyor, az uyku ona yetiyor, vb.”  Üzgünüm ama bu cevaplar sadece bir gün uyuyacak diye umut etmenizi ve beklemenizi sağlar ve zaman geçtikçe işler daha da zorlaşmaya başlayabilir. Çünkü her geçen gün bebeğinizin uyku problemi artıyor ve zorlaşıyor olabilir. Kimi zaman tam düzene girdi dersiniz birkaç gün belki birkaç hafta devam eder ama tekrar bozulmalarla karşılaşabilirsiniz.

 

Öncelik bebeğimizin gerçekten uyumadığını ve belki de uyku problemi olduğunu kabul etmek gerekir. Eğer bebeğinizin uyumasını istiyorsanız, uyumayı bilmediğini kabul ederek işe başlayabiliriz. Eğer bebeğinize doğru uyumayı öğretirseniz her zaman uyuyabilir. Biyolojik bir sıkıntısı olmayan bebek 5. Ayından sonra rahatlıkla kesintisiz bir gece uykusu uyuyabilir. Elbette sizi takip eden çocuk doktorunuzla görüşerek bebeğinize gece ihtiyacı olduğu kadar besleme yapabilirsiniz.

 

Uyku Rutini Oluşturulmalı

Bebekler düzeni severler ve her bebeğin mutlaka bir uyku düzeni, uyku rutini olması şarttır. Rutin kelimesini her yerde duyarız. Bebeğinize bir rutin yaratın peki nedir rutin bunu nasıl yapmalıyız. Kısaca rutin; bebeğinizi rahatlatarak uykuya hazırlama ve her gün aynı şekilde uyutmadır. Her gün aynı şeyleri yapıp yatağa yatırdığınız bebeğiniz rahatlar ve daha kaliteli bir uyku uyur. Rutin başında uyuyacağını anlar ve kendini hazırlamaya başlar.

 

Bebeklere yapılacak uyku rutinleri yaşa bağlı olarak değişir. Yenidoğan döneminde ılık bir banyo, masaj ya da ninni rutin haline getirebilir. Daha büyük bebeklerde ise banyo, masal okuma ya da süt içmek (içerken uykuya dalmamak önemlidir) uykuya geçişi kolaylaştırabilir. Uyku rutininin özü bebeği hareketli ortamdan daha sakin bir ortama almak ve sakinleşmesi için ona zaman vermektir. Özellikle yürüme çağından sonra bebekler günlerini çok daha aktif yaşamaya başlarlar. Aktif bir bebeği uyutmaya çalışmak oldukça zordur, ama onu yavaşlatıcı aktivitelere yönelterek uykuya hazırlayıp uyutmak çok daha kolay olacaktır. Gündüz uykularında 15-20 dakika önce, gece uykularında 30-40 dakika önce mutlaka bebeğin odasına geçilmelidir ve rutine başlanmalıdır. Çocuğunuz hangi yaşta olursa olsun uykuya gitmeden rahatlamak isteyecektir unutmayalım!

 

Bebekler düzeni severler…

Uyku saatlerinin düzenli olması bebeğinizin gelişimi için çok önemlidir. Bebekler düzeni severler ve düzeni olan bebek daha rahat uykuya geçecektir. Özellikle bebeğinizi her gece aynı rutinleri yaparak aynı saatte yatırmanız ilerleyen dönemler için bir yatırımdır.

 

Her gün sabah 7 de işe gitmek için uyandığınızı düşünün Pazar günleri de tatil olmasına rağmen 7 gibi gözünüzü şöyle bir aralarsınız çünkü biyolojik uyku ritminiz buna endekslenmiştir. Bebeğinizi örneğin her akşam 8 de gece uykusuna yatırırsanız bir süre sonra vücudu buna alışacak ve her akşam 8 civarlarında gözler kaşınmaya, esnemeye başlayacaktır ve uykusu gelecektir. Vücudu bu düzenli uyku sistemine alışır.

 

Bebeğiniz bir gün sabah 8 de bir gün 10 da uyanıyorsa ya da gece yatarken bir gün 7 de bir gün 11 de yatıyorsa bu düzensizlik sizi de onu da yıpratacaktır. Uyku düzeni olan bebeğin aynı zamanda beslenme düzeni de olur. Ama uykular belli belirsiz olursa bir düzen oturtmak çok zordur. Özellikle katı gıdaya geçtikten sonra düzensizlik bebeğinizi daha da olumsuz etkiler.

 

Doğru saatte yatan bebeklerin büyüme hormonu en iyi şekilde çalışır.

Özellikle bebeklerin erken kalkıp erken yatması istenir. Çünkü her şeyin bir düzeni ve zamanı vardır. Bazen 10 saat gece uykusu uyumuş olabilir bebeğiniz ama doğru zamanda uyumadıysa saat olarak büyüme hormonu çalışmayacak ve istenilen sağlıklı bir uyku geçirmemiş olacaktır. Şöyle anlatabiliriz; 0-5 yaş arasındaki çocuklarımızın özellikle sabah 7-8 gibi güne başlamasını akşam en geç 20.00-21.00 gibi yatmasını isteriz. Çünkü havanın kararması ile beraber uykuya geçen çocuğun uykuda çalışan büyüme hormonu çalışmaya başlar yani bebeğiniz biyolojik ve beyinsel olarak gelişir. Kilo alır, boyu uzar, algısı açılır. Gece 23.00 da yatırdığınız çocuğunuz ertesi gün 11 e kadar uyuyor olabilir ama büyüme hormonunu kaçırıyor ve eksik çalışıyordur. Ayrıca sabah saat 08.30-10.30 arasında kahvaltısını yaptırdığınız çocuğunuz, beslenmeden aldığı büyüme hormonunu en hızlı çalıştığı saatte alıyordur. Bu saatlerde hala gece uykusunu uyuyan çocuğun büyüme hormonu çalışmıyor demektir. Her şey zamanında ve düzeninde doğru çalışır unutmayalım.

 

Bebeğimizin odası önemlidir. Bazen özenerek bolca süslediğimiz odalar uykuyu geçişi zorlaştırabilir. Mutlaka oda düzenine dikkat edilmelidir. Özellikle bebeğin ilgisini çeken canlı renklerle döşenmiş odalar, uykuya dalmasını zorlaştırır. Olabildiğince sade ve dikkat çekmeyen odalar bebekler için idealdir.  Uyku sırasında oyuncaklar mutlaka bir kutu içine toplanmış olmalıdır. Dolap üstlerinden, raflardan sarkan ayıcık ve oyuncaklar bebeğin oyun isteğini artırır. Bebeğin odasının gece ve gündüz karanlık olması önemlidir. Karanlıkta uyku hormonu daha hızlı çalışır ve bebeğin uykuya dalmasını kolaylaştırır. Bebeğinizin özellikle gündüz uykularından şikayetçiyseniz gündüz de karanlıkta uyutmanızı öneririm.

 

Bu noktalara dikkat ederek harika bir düzen ve sağlıklı uykular oluşturabilirsiniz. Unutmayın bir bebeğin gelişimi için düzenli uyku şarttır. Bol uykular…