Cildi Doğal Yollarla Nemlendirme

Cildi Doğal Yollarla Nemlendirme

Cilt bakımı, cilt sağlığımız ve estetik görüntümüz için çok önemlidir. Bu nedenle  aralıklarla yaptırdığımız profesyonel cilt bakımının yanı sıra günlük bakımda cildimiz için hayati önem taşır neredeyse. Çünkü biz kadınlar için güzel bir cilt estetik görüntümüzün en önemli ögesidir.

 

Güzel ve sağlıklı bir cildin ilk kuralı ise temiz ve dengelenmiş bir cilttir. Dengelenmiş cilt doğru ürünler ve doğru nemlendirme ile sağlanır.

 

Kuru bir cilt yaşlı ve sönük bir görünüm sergileyecektir ve bu nedenle cilde ihtiyaç duyduğu nemi vererek onu sağlıklı tutmak gerekir. Ancak sadece kuru cildi olanlar değil, her tipte cilt sahibi olanlar ciltlerini nemlendirmeyi aksatmamalılar.

 

Cildi nemlendirmek için kullanabileceğiniz doğal ürünlere geçmeden önce cildi kurutan ürünlerden kısaca bahsetmek istiyoruz. Öncelikle kokulu ve cildi kurutan sabunları kullanmayı bırakın. Bulaşık yıkarken, temizlik yaparken ellerinizi bu yıpratıcı kimyasallara karşı mutlaka koruyun.

 

Soğuk havalarda dışarı çıktığınızda mutlaka eldiven takın. Güneşli havalarda araba kullanırken ellerinize yüksek koruma faktörlü güneş kremi sürün ve her gün 8 büyük su bardağı su için.

 

Zeytinyağı

Zeytinyağı muhtemelen herkesin mutfağında mutlaka bulunan, etkili bir doğal nemlendiricidir.

Cildi pürüzsüz ve nemli tutmak amacıyla deride su bariyeri oluşturan linoleik asit içerir. Artı, içerdiği E vitamini, cilt hasarının ve kuruluğunun en yaygın sebeplerinden biri olan oksidan etkisini sıfıra indirir.

 

Elinize, bacaklarınıza ve cildinizin diğer bölgelerine ılık zeytinyağı sürün. Dairesel hareketlerle hafifçe masaj yapın. Yağı 30 dakika boyunca cildinizde bekletin ve sonra duş alın. Bunu günlük veya haftada birkaç kez, cildinizi kuru hissettiğinizde yapın.

 

Bal

Bir diğer doğal nemlendirici ise doğal baldır. Bal, doğal bir nemlendirici olduğundan, nemi cildinizde tutmaya yardımcı olur. Ayrıca, bu doğal yumuşatıcı cildinizin daha derin katmanlarına nüfuz eder ve cildinizi nemlendirir.

 

2 çorba kaşığı balı ve tam yağlı sütü karıştırın. Cildinize uygulayın, daha sonra duş almadan önce 10 dakika bekletin. Her gün tekrarlayın ya da gerektiği zaman yapın.

Aşırı kuru cilt ile başa çıkmak için, kuru bölgeye bal tabakası uygulayın ve 15-20 dakika boyunca emmesine izin verin. Ilık suyla durulayın ve havluyla nazikçe kurulayın. Haftada 2-3 kez veya cildiniz çok sık kuruyorsa daha sık tekrarlayın.

 

Aloe Vera

Aloe vera, E ve A vitaminleri gibi cildi yumuşak ve canlı tutabilen besin maddeleri açısından zengindir. Aynı zamanda kaşıntıyı hafifletir ve kuru ciltlerde sık sık görülen pullanmayı önler.

Indian Journal of Dermatology’de yayınlanan 2008 tarihli bir araştırma, aloe veranın kuru cildi tedavi etmede nemlendirici bir etkisi olduğunu vurgular.

Bir aloe vera yaprağını keserek açın ve bir kaşık kullanarak jelini bir kaba alın. Jeli cildinize uygulayın ve 10-12 dakika kurumaya bırakın. Ilık su ile yıkayın. Her 2 veya 3 günde bir tekrarlayın.

 

Bir başka seçenek de 1 adet aloe vera yaprağının jelini ve ½ su bardağı hindistancevizi yağını (katı, erimiş değil) karıştırın. İyice karışmış bir kıvama gelinceye kadar, karışımı bir elektrikli veya el çırpıcısıyla yaklaşık 5 dakika boyunca karıştırın. Buzdolabında hava geçirmez bir kapta saklayın. Gerektiğinde günde bir veya iki kez kullanın.

 

Avokado

Bu süper besin kaynağını cildiniz için bir nemlendirici olarak kullanmanın zamanı geldi.

Avokado, yumuşatıcı olarak çalışır; bu da cildi yağlandırır ve doğal nemi geri kazandırır. Oksidatif stresin yol açtığı hasara karşı cildi koruyan vitaminler açısından da zengindir.

 

Bir çatal kullanarak küçük boyuttaki olgun bir avokadoyu iyice ezin. Doğrudan cildinize uygulayın. 10 ila 15 dakika bekletin, sonra durulayın. Cildinizin kuruluğuna bağlı olarak, günlük olarak veya haftada birkaç kez kullanabilirsiniz.

 

 Kakao Yağı

Cildinizi nemli tutmak ve kuruluğu önlemek için kakao yağı çok faydalıdır.

Doymuş yağ deriye kolayca emilir ve kuru, çatlamış deride nemi geri yüklemeye yardımcı olur. Aslında, cildi nemlendirmekten çok daha fazlasını yapar. Cildin iç kısmını da iyileştirir.

 

İçindeki antioksidanlar ultraviyole (UV) ışınlarının neden olduğu hasarın tersine çevrilmesine yardımcı olur ve antiaging yani gençleştirme etkileri de vardır.

 

Avucunuza küçük bir kakao yağı koyun ve ellerinizin arasında hafifçe ovun.  Erimiş yağı birkaç dakika boyunca hafifçe cildinize sürtün. Bir gece boyunca bekletin. Ertesi sabah, duş alırken yıkayın. Cildinizin kuruluğuna bağlı olarak günlük veya haftada birkaç kere tekrarlayabilirsiniz.

 

Olgunlaşmış Muz

Olgunlaşmış muz, aynı zamanda tüm cilt tipleri için mükemmel bir nemlendiricidir. İçindeki vitaminler ve antioksidanlar, daha genç görünümlü cilde kavuşmanız için antiaging yararları sunar.

 

Kalın bir macun oluşturmak için çatal kullanarak muzu, püre haline getirin.  İsteğe bağlı olarak, 1 tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Püreyi cildinize uygulayın. Yaklaşık 30 dakika bekletin. Ilık su ile yıkayın. Haftada 2 veya 3 kez yapın.