Bir Abur Cubur Meselesi

Bir Abur Cubur Meselesi

Birçok anne baba çocuklarıyla market alışverişine gittikleri zaman cips, çikolata ve bisküvi reyonlarında sıkıntı yaşarlar. Önce ‘ tamam 1 tane alabilirsin’ diye başlayan konuşmalar, kasa da ağlayan çocuğunuzu sakinleştirmeye çalışırken ‘ tamam ama bu son olsun’ sözleri ile son bulur. Ve her seferinde kendinize bir daha çocuğunuzla markete gitmemek için söz verirsiniz. Aynı zamanda içten içe aldığınız tüm abur cuburları çocuğunuz yerken gördüğünüzde vicdan azabı çekersiniz. Emsey Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Didem Çalışkan Kirtil ailelerin düştükleri temel yanlışları anlattı ve önemli uyarılarda bulundu.

 

Abur cuburlar besleyici değerleri düşük yüksek kalori içeren başta obezite olmak üzere, kalp hastalığı, alerji , diyabet , kansere davetiye çıkaran, aşırı tüketilmesi tavsiye edilmeyen ancak kontrolsüz ve bilinçsiz tüketilen gıdalardır.

 

Televizyonlar, okul kantinleri, reklamlar, marketler, sokaklarda ve parklarda bu ürünleri tüketenler, abur cubur seven arkadaşlar belki de abur cuburu çocuklarına yasaklayan ama kendileri tüketen anneler babalar yada torununun göz yaşlarına dayanamayan aile büyükleri maalesef çocukların aburcubur tüketiminin artmasında neden oluyorlar.

 

Çocuğunuzu abur cuburdan uzak tutmanın en etkili yöntemi ona bu alışkanlığı kazandırmamaktır. Aslında biz önce onlara az miktarlar için bile olsa izin veriyor hatta kendimiz alıyor sonrada onlar abur cubur sevip alışkanlık haline getirince rahatsız oluyoruz. Önce bu ürünlerle tanıştırıp sonra da vazgeçmelerini  beklemek çocuklarımıza haksızlık değil mi ? Çocuğumuza doğru sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmak için bizimde evimizde düzgün sağlıklı beslenmemiz ve ona örnek olmamız gerekmektedir. Eğer çocuğumuza tutarlı bir biçimde sağlıklı yiyecekler sunarsak  biz de evimizde sağlıklı beslenme bilincini aile soframıza yansıtırsak çocuklarımızı kural yada yasakmış gibi algılamadan ve baskı hissetmeden abur cuburların zararları hakkında bilinçlendirebiliriz. Önemli olan abur cuburların zararları hakkında onları bilinçlendirmek…

 

Onlara yasak, zararlı deyip biz tüketiyorsak söylemlerimizin inandırıcılığı kalmaz. Eve giren her üründe onlarında hakkı var. Evimizde sağlıklı beslenelim çocuklarımıza da bu bilinci verelim.

 

Çocuğunuza abur cuburları sınırlandırır iken pek çok zorlukla karşılaşabilirsiniz. Çocuğunuz bu değişikliği yaşarken inatlaşmalar tutturmalar öfke nöbetleri ve ağlama krizleri olabilir. Bu durumda siz koyduğu kuraldan geri dönmeyen tutarlı ebeveynler olmalısınız.

 

Ayrıca RTÜK sağlık bakanlığımızdan görüş alarak bu tarz ürünleri sınıflandırarak kırmızı , turuncu  ve yeşil kategorilerine ayırdı. Buna göre kırmızı kategorisinde yer alan ürünlerin çocuk programlarının başında arasında, sonunda ve tematik çocuk kanallarında reklamları yasaklandı.

 

Çikolata, pasta ve benzeri ürünlerin doğum günü, bayram gibi özel günler ve özel anlarda sınırlı tüketiminin zararlı olmadığı da bilinmelidir. Katı uygulanan yasakların o ürüne olan ilgiyi arttırılarak daha çekici hale getirdiğini gösteren çalışmalarda vardır.

 

Sağlıklı Atıştırmalıklar, Sağlıklı Abur Cuburlar Nelerdir?

Çocuğunuz abur cuburlarla tanışıp sevmiş ve giderek daha çok tüketir hale gelmiş ise bu yiyecekleri sağlıklı alternatiflerle değiştirerek ömür boyu sürecek çocuğunuzun sağlıklı beslenme kültürünü olumlu etkilemiş olursunuz.

 

Çocuklarımıza atıştırmalık olarak abur cuburlar yerine besleyici ve sağlıklı yiyecekler vermeliyiz. Türk pediatri kurumunun, ülkemizde 5 yaşın altında her 4 çocuktan birini tehdit eden aşırı kilo veya obezite ile mücadele için “abur cubur yemiyorum, sağlıklı atıştırıyorum” adlı bir kampanyasının olduğunu anımsatmakta fayda var. Bu kampanyanın 3 iletişim ağından beri olan sağlıklıatıştırıyorum.com web sitesin ile çocuğu ve dolayısıyla anneyi mutlu eden alternatifler seçmenin mümkün olduğu anlatılıyor. Çocuklarınıza sağlıklı abur cuburlar olarak ceviz, badem, fındık, taze meyve ve sebzeler, süt ve süt ürünleri, kuru meyve müsli, kaşar peyniri, tahin pekmez verebilirsiniz. Bu ürünler porsiyonlara dikkat edilerek ara öğün seçimi olarak gönül rahatlığıyla çocuklara yedirebilirler.

 

Ayrıca çocuklarınız için hazırlayacağınız fast food’un sağlıklı hali atıştırmalıklar, onlara küçük mutluluklar yaratacaktır.

 

 

Fast Food’un Sağlıklı Hali

Çocuklarınız için hazırlayacağınız sağlıklı atıştırmalıklar, onlara küçük mutluluklar yaratacaktır.

Hazırlayan: Diyetisyen Tolga Doğan

 

YAZ PİZZASI

 

HAZIRLAMA SÜRESİ: 5 DAKİKA

PİŞİRME SÜRESİ: 15 DAKİKA

 

MALZEMELER

Tabanı için

1 adet tam buğday lavaş

Sosu için

3 yemek kaşığı domates püresi

1 diş sarımsak

5-6 yaprak taze nane

Tuz

Karabiber

 

 

Üstü için

Yarım kabak

1 adet kapya biber

4-5 adet mantar

1 yemek kaşığı dilimlenmiş zeytin

60 gram izmir tulum peyniri

1 çay kaşığı kekik

 

YAPILIŞI
 

  1. Tam buğday lavaşın üzerine 3 yemek kaşığı domates püresi 1 diş sarımsak, 5-6 yaprak nane, tuz ve karabiber ile hazırladığım domates sosu sürün.
  2. Üzerine kabak, kapya biber, mantar, zeytin, İzmir tulum peyniri ve kekik ekleyin.
  3. 180 derece önceden ısıttığınız fırında 15 dakika kadar pişirin.

 

ŞEKERSİZ MUZLU DONDURMA

 

HAZIRLAMA SÜRESİ: 5 DAKİKA

DONDURMA SÜRESİ: 30 DAKİKA

 

MALZEMELER
3 adet muz (dilimlenip dondurulacak)
1 tatlı kaşığı fıstık ezmesi
1 tatlı kaşığı tahin-pekmez
2 yemek kaşığı laktozsuz süt
2 yemek kaşığı çikolatalı misli veya 1 adet yulaflı bisküvi
 

YAPILIŞI

  1. Dondurulmuş muzları robottan çekip pürüzsüz kıvam almasını sağlayın.
  2. İçerisine diğer malzemeleri ekleyin ve biraz daha robottan çekin.
  3. Daha sonra bir saklama kabına alıp dondurucuya kaldırın ve yarım saat kıvam almasını bekleyin. Sonrasında dondurma kaşığı ile top top servis edin.
     

Afiyet olsun…